|
Конспект и презентация к уроку английского языка "Different Kinds of Transport"Конспект и презентация к уроку английского языка "Different Kinds of Transport"Урок развития лексико-грамматических навыков по теме "Round-the -World Tour" по учебнику "Английский с удовольствием" 7 класс (Enjoy English 7) UNIT 2 MEET THE WINNERS OF THE INTERNATIONAL TEENAGERS' COMPETITION
SECTION 9 ROUND-THE-WORLD TOUR
LESSON 44 DIFFERENT KINDS OF TRANSPORT Цели урока: 1. Образовательный аспект: - формирвание лексико-грамматической компетенции в рамках темы «Путешествие», «Степени сравнения прилагательных». 2. Развивающий аспект:
-содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка.
Задачи: - обеспечить в ходе урока усвоение и первичное закрепление лексики по теме «Путешествие»; - совершенствовать навыки аудирования и диалогической речи; - активизировать употребление в речи степеней сравнения прилагательных.
Оборудование: магнитофон, аудиодиск, компьютер, мультимедийный аппарат, презентация по темеприложение.ppt.
ХОД УРОКА.
- Good morning boys and girls! I am glad to see you. Let's begin our lesson! Look at the screen.( 1 слайд с изображением различных видов транспорта) What do you see here? P1-I can see a car. P2- I can see a bus, a plane, a ship. и т. д. -What do you think about the topic of our lesson? P3-Different kinds of transport. - OK. You are right. Today we shall have a talk about different kinds of transport and find out what kind of travelling you prefer.
Let's practice your tongue and learn the poem. (2 слайд -стихотворение)
In the street you can see ( Учащиеся прослушивают стихотворение, повторяют за учителем, читают про себя и вслух. Те, кто запомнил стихотворение, рассказывают наизусть)
I want you to answer some questions: - Do you like to travel? - Do you like to travel by sea (by sky, on land)? - Did you travel last summer?What kind of transport did you use? - Would you like to travel next summer?
(3-16 слайды) -Different people have different hobbies. But many people like travelling. I'd like you to look at the screen and learn new words. You can see words and pictures for them. Let's read them one by one. A plane A train A van A double-deeker bus An airship A helicopter A spaceship A ship A boat A car A bicycle A coach A motorcycle Underground (Учащиеся по очереди зачитывают слова и записывают незнакомые в словарь.) -Can you devide the words and word combinations into three groups: travelling by sea, travelling in the sky, travelling on land.
It's time to have a rest. I want you to stand up and do our exercises. Up, down. Up, down. Which is the way to London town? Where? Where? Up in the air. Close your eyes and you are there. (Учащиеся повторяют рифмовку и выполняют упражнения)
6. Первичное закрепление введенной лексики. - It's time to read words and word combinations from exercise 79, page 53. Can you translate the word combinations? Use them to create your own sentences. Who is ready to start? 1) Выполнение упражнения 79 на странице 53. -Guess how the winners are going to travel from country to country, from city to city? 2) Выполнение упражнения 80 на странице 53. 3) Выполнение упражнения 81 на странице 53.
- We shall learn the adjectives which help us to describe different kinds of travelling. What adjectives can you name?Look at the table and the list of words in exercise 83, page 54. Write down the adjectives into the columns in the table.
-It's time to find out what means of transport you prefer and why.( слайд 19) (Учащиеся высказываются о предпочитаемом транспорте и называют причины) P1 I prefer travelling by car because it is more comfortable and more entertaining.
That´s all for today. Next lesson we´ll listen to your mini-projects about: "What kind of transport do you prefer, why”.
|
Loading
|